polfejs.pl

Blog o biznesie, motoryzacji oraz sporcie.

FinanseMotoryzacja

Jakie są koszty ubezpieczenia samochodu osobowego?

Jakie są koszty ubezpieczenia samochodu osobowego?

Wybór optymalnego ubezpieczenia OC i AC nie jest prosty. Na rynku istnieje obecnie wiele ofert, bardzo zróżnicowanych pod kątem cenowym. Ponadto szukając idealnego ubezpieczenia dla siebie, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjność cenową oferty, ale i na to, czy owa oferta odpowiednio zabezpieczy nasze interesy w razie kolizji.

Jakie czynniki mają wpływ na koszty ubezpieczenia samochodu?

Wiele osób jeszcze przed zakupem nowego auta, zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu osobowego. Tymczasem rozpiętość proponowanych cen może być naprawdę duża i zależeć od kilku czynników. Po pierwsze ważny jest wiek kierowcy, ponieważ początkujący kierowcy do 25 roku życia, płacą zdecydowanie najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele zwracają także uwagę na staż posiadania prawa jazdy oraz bezszkodową jazdę. Niestety każda zarejestrowana szkoda, będzie automatycznie podwyższała koszt obowiązkowego ubezpieczenia. Dodatkowo ważne przy obliczaniu składki są takie parametry, jak wiek auta, pojemność silnika i dotychczasowy przebieg auta w kilometrach.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych?

Podstawowym ubezpieczeniem, które każdy kierowca musi wykupić, jest ubezpieczenie OC. Wiele osób wybiera od razu opcję OC+AC, ponieważ ubezpieczenie AC zawiera się na wypadek uszkodzenia lub kradzieży pojazdu, co jest szczególnie ważne w przypadku nowych i drogich aut. Dodatkowo warto też wykupić pakiet z NNW, czyli z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków dla kierowcy i pasażerów. Jest to rodzaj polisy, która chroni ofiary wypadków samochodowych i zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłacenia określonej finansowej rekompensaty w razie doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Ile faktycznie zapłacimy za podstawowy pakiet OC + AC?

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, podając dokładne liczby. Ponieważ poszczególne polisy mogą się bardzo od siebie różnić, w zależności od wymienionych powyżej czynników. Dlatego osoba z długim stażem bezszkodowej jazdy, posiadająca starszy samochód z małą pojemnością silnika może zapłacić za polisę OC + AC jedynie między 500-800 złotych. Podczas gdy osoba posiadająca nowe i drogie auto, mająca na swoim koncie pokaźną historię szkód, może za cały pakiet zapłacić od 2000 tysięcy złotych, do nawet 5000 tysięcy złotych i więcej. Zatem chcąc obliczyć koszty ubezpieczenia samochodu, warto po prostu skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów OC/AC. Na stronach z interaktywnym kalkulatorem zazwyczaj wystarczy podać kilka podstawowych danych, aby zobaczyć, jak będą kształtowały się propozycje cenowe konkretnej polisy w różnych firmach ubezpieczeniowych.

Wybierając konkretną polisę, dobrze jest też zwrócić uwagę na to, jaką pomoc przewidział dla nas ubezpieczyciel w razie wypadku, na przykład czy zaoferuje nam samochód zastępczy oraz, czy zwróci nam wszystkie koszty naprawy. Warto zatem bardzo dobrze zapoznać się z polisą przed jej podpisaniem, ponieważ w razie ewentualnego wypadku nie będziemy mogli już renegocjować warunków umowy.

Udostępnij