polfejs.pl

Blog o biznesie, motoryzacji oraz sporcie.

MotoryzacjaTransport

Rodzaje parkowania oraz zasady wykonania manewru

Rodzaje parkowania oraz zasady wykonania manewru

Parkowanie jest to manewr ustawienia samochodu w określony sposób w konkretnym miejscu. Dla doświadczonych kierowców manewr ten nie jest problemem natomiast świeżo upieczeni kierowcy oraz osoby zdające egzamin mogą mieć problem z prawidłowym zaparkowaniem samochodu. Najczęściej trudności związane z parkowaniem samochodu spowodowane są wzmożonym ruchem oraz pośpiechem.

Rodzaje parkowania

Wśród rodzajów parkowania wyróżnić można trzy rodzaje, którymi są parkowanie prostopadłe, równoległe oraz skośne. Każdy z rodzajów parkowania można także podzielić na parkowanie przodem lub tyłem.
Parkowanie prostopadłe przodem jest najchętniej wybieranym typem parkowania. Podczas tego parkowania należy wziąć odpowiedni łuk, aby zmieścić się, np. pomiędzy dwoma innymi samochodami. Podczas tego parkowania można posłużyć się lusterkami, które umożliwią oszacowanie odległości od przeszkód.
Parkowanie prostopadłe tyłem wydaj się trudniejsze, jednak należy pamiętać, że podczas tego manewru auto jest bardziej zwrotne, co sprawdzi się w miejscu, gdzie nie mamy możliwości wzięcia odpowiednio dużego łuku. Kolejną zaletą tego parkowania jest także łatwe i bezpieczne wyjechanie z miejsca parkingowego.
Parkowanie równoległe tyłem nie jest dużym wyzwaniem, należy jednak pamiętać, żeby przed parkowaniem zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca. Taki manewr najlepiej wykonywać na mało ruchliwej ulicy. Ważne jest, żeby uważać, aby nie uszkodzić innych samochodów, a samochód ustawić patrząc pod kątem krawężnika, a nie innych aut, które mogą stać krzywo. W odpowiednich warunkach można także zaparkować samochód równolegle przodem, co jest o wiele łatwiejszym manewrem i nie wymaga aż tyle pracy.
Parkowanie skośne to coraz częstszy sposób na zaparkowanie samochodu. Parkingi takie znajdują się na bardzo ruchliwych ulicach, aby można było sprawnie i szybko zaparkować samochód, a następnie wyjechać z miejsca parkingowego.

Zasady, jakich trzeba przestrzegać podczas parkowania

Podczas każdego rodzaju parkowania należy przestrzegać kilku ważnych zasad, które pomogą zaparkować samochód w prawidłowy sposób w wyznaczonym do tego miejscu.
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem manewru zasygnalizować innym uczestnikom ruchu drogowego swoje zamiary przy użyciu kierunkowskazu. Aby bezpiecznie wykonać manewr parkowania, trzeba pamiętać o płynnym hamowaniu przed jego wykonaniem.
Podczas parkowania ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości miejsca, które umożliwi łatwe parkowanie, a także w razie potrzeby jego poprawienie. Jeżeli miejsca parkingowe są oznakowane liniami, trzeba ustawić samochód pomiędzy nimi, aby nie utrudniać parkowania innym pojazdom.
Manewr parkowania samochodu pomiędzy innymi autami powinno wykonać się tak, by po zaparkowaniu auta każdy z pasażerów mógł swobodnie wysiąść bez obawy, że uszkodzi pojazd znajdujący się obok.
Parkowanie samochodu należy wykonywać w sposób ostrożny, a przede wszystkim trzeba być skupionym i cierpliwym, ponieważ czasem trzeba nanieść korektę i poprawić ustawienie samochodu.

Udostępnij