Kiedy ktoś zastanawia się jaki samochód kupić, rozważa, jaki model wybrać i czy ma być nowy, czy może używany. Zanim jednak zapadną takie decyzje, trzeba się zastanowić, do czego będzie potrzebne auto. Rodzina, która sporo podróżuje i trzydziestolatka, która korzysta z auta głównie w weekendy będą mieć zupełnie inne potrzeby motoryzacyjne. Aktywność życiowa, miejsce zamieszkania, ilość osób w gospodarstwie domowym – to wszystko, poza ceną, determinować powinno wybór odpowiedniego modelu samochodu.
Podział samochodów osobowych w Europie
Na rynku europejskim samochody dzieli się na segmenty przez wzgląd na przeznaczenie, wielkość oraz cenę auta. Te najbardziej popularne, to:
segment A: małe, miejskie auta (Toyota Aygo, Citroen C1)
segment B: nadal auta małe, ale już takie, w których umiarkowanie komfortowo można poruszać się w kilka osób (Seat Ibiza, Opel Corsa, Fiat Punto)
segment C: samochody średniej wielkości, które zapewniają komfort podróży także w trasie (Ford Focus, Skoda Octavia)
segment D: auta rodzinne, najczęściej w wersji sedan oraz combi (Mazda 6, Opel Insignia)
segment E: duże i bogato wyposażone samochody, zarówno rodzinne jak i firmowe limuzyny, które mają świadczyć o prestiżu (Audi A6, Volvo S80)
segment F: limuzyny o najwyższym standardzie w bardzo bogatych wersjach (Audi A8, BMW serii 7).
W zależności od sposobów użytkowania auta, a przede wszystkim zasobności portfela, każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Ten podział ma charakter umowny, pozwala jedynie określić, które modele aut będą do siebie podobne, zarówno przez wzgląd na przeznaczenie, jak i pod kątem ceny, jaką trzeba za nie zapłacić.
Jakie auto kupić, by nie żałować
Niestety, nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. I – drugie niestety – wielu ludzi wybiera samochód pod wpływem emocji a potem żałuje, że zakup był nieprzemyślany. Osoby, które długo szukają auta na rynku wtórnym i widziały już kilkanaście modeli, z których każdy okazał się nietrafiony, są znacznie bardziej podatne na to, by w końcu kupić coś jeszcze bardziej nieodpowiedniego.
Wielu z nich jest już tak zmęczonych ciągłym poszukiwaniem przysłowiowej igły lub perełki w komisach albo na portalach ogłoszeniowych, że ostatecznie wybiera cokolwiek, by w końcu mieć auto w garażu.
Na co zwracać uwagę, kupując auto
Szukając wymarzonego samochodu, trzeba przyjąć kilka założeń. Przede wszystkim należy zdecydować, w jakim przedziale cenowym powinien znajdować się samochód. Przy zakupie używanego auta trzeba też liczyć się z kosztami przeglądu zerowego, którego lepiej nie odkładać nawet jeśli sprzedawca zaklinał się, że samochód serwisowany był na bieżąco.
Ponadto, podejmując decyzję, jaki samochód kupić, dobrze jest brać pod uwagę to, jakie są koszty utrzymania danego pojazdu. Jeśli miesięczny budżet na samochód nie jest duży, lepiej zdecydować się na mniej awaryjne auta. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia spalania.
Osoba, która potrzebuje samochodu, by codziennie dojeżdżać do pracy, najpewniej wybierze ekonomiczne miejskie auto. Jeśli do tego będzie raz, czy dwa razy w roku wyjeżdżać na wakacje, zadowoli się sedanem lub większym hatchbackiem. Dla ludzi, którzy często wyjeżdżają, zabierają ze sobą spory ekwipunek (sprzęt wędkarski, rowery, narty, namiot, zabawki dla dzieci) powinny poszukać modelu w wersji combi.