Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak w rzeczywistości wygląda kupno samochodu od osoby prywatnej?

Finanse Data publikacji - 1 stycznia 2022 Autor - Redakcja polfejs.pl
kupno samochodu formalności


Zakup używanego auta od osoby prywatnej bardzo często wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, dlatego też tym bardziej warto zadbać o wszelkie formalności. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych kierowców, którzy w najbliższym czasie planują zakup samochodu od osoby prywatnej, ale niestety nie mają pojęcia jak za to się odpowiednio zabrać.

O czym należy pamiętać?

Kupno samochodu od osoby prywatnej wbrew pozorom wymaga nie tylko sporządzenia stosownej umowy kupna-sprzedaży. Jednym z podstawowych obowiązków jest oczywiście odwiedzenie urzędu skarbowego i uiszczenie stosownego podatku. Przy podpisywaniu umowy warto sprawdzić wpisane dane z dowodem osobistym, dzięki czemu będzie można uniknąć wielu nieprzyjemności. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić prawidłowość numeru VIN. Od sprzedawcy otrzymać trzeba oczywiście pełny zestaw dokumentów. Mowa tutaj nie tylko o dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, ale również o polisie OC. Jeżeli samochód jest sprowadzany z zagranicy to niezbędny jest także dowód opłacenia akcyzy. Pamiętać należy o tym, że część sprzedawców może przerzucić opłaty celno-skarbowe na kupującego.

Kupno samochodu formalności które trzeba spełnić

Jeżeli auto posiada ważne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową OC to oczywiście niezbędna jest wizyta w odpowiednim urzędzie komunikacji. Gdy samochód jest już zarejestrowany w Polsce to zapłacić trzeba kwotę 81 zł. Pamiętać należy o tym, że stare tablice można zachować tylko wtedy, gdy kupujemy samochód w tym samym powiecie. Jeżeli w grę wchodzą nowe tablice to trzeba z kolei przygotować się na nieco większy wydatek 180,15. Jeżeli samochód sprowadzany jest z zagranicy to zapłacić trzeba 256 zł. W niektórych sytuacjach dokonać trzeba opłaty również dla tłumacza przysięgłego.

Kupno samochodu od osoby prywatnej od a do z

Po podpisaniu umowy każda ze stron powinna oczywiście otrzymać jeden egzemplarz. W umowie warto zapisać datę i miejsce przekazania auta. Dane te przydać mogą się w sytuacji, gdy nowy właściciel auta otrzyma mandat. Jeżeli polisa OC jest ważna to oczywiście nie trzeba jej przepisywać. Ze względów bezpieczeństwa ogromną rolę odgrywają badania techniczne i uzupełniające. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że samochodu bez ważnych badań technicznych nie będzie można zarejestrować. Nowe auto można dostarczyć do stacji kontroli za pomocą lawety albo wyrobić tablice czasowe. Kupno samochodu formalności spełnić trzeba również w wydziale komunikacji. Przy rejestrowaniu samochodu zabrać trzeba ze sobą dowód osobisty, stare tablice rejestracyjne, polisę OC, spisaną umowę, kartę pojazdu oraz prawidłowo wypełniony wniosek. Jeżeli wszystkie dokumenty będą w porządku to można otrzymać nowe tablice i tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny 30 dni. O możliwości odebrania stałego dokumentu poinformowani zostaniem poprzez wiadomość SMS. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby sprawdzić, czy dane samochodu nie figurują w bazie pojazdów skradzionych. Najbardziej ryzykowne jest oczywiście podpisywanie tzw. umów na Niemca.

Damska odzież robocza z nadrukiem

Redakcja polfejs.pl

Witamy na Polfejs.pl – blogu, który powstał z pasji do biznesu, motoryzacji i sportu. Nasza redakcja składa się z entuzjastów, którzy śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami. Naszą misją jest dostarczanie wartościowych treści, które pomagają naszym czytelnikom rozwijać swoje pasje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?