polfejs.pl

Blog o biznesie, motoryzacji oraz sporcie.

MotoryzacjaTransport

Czy rejestracja samochodu z zagranicy jest skomplikowana?

Czy rejestracja samochodu z zagranicy jest skomplikowana?

W związku z dużym popytem na samochody sprowadzane warto zastanowić się nad tym czy rejestracja samochód z zagranicy jest trudna i czasochłonna. Nie można bowiem nie zauważyć faktu, że Polacy chętnie kupują auta pochodzące z Niemiec czy Holandii. Sytuacja nasiliła się znacznie w ostatnim czasie w związku z trudnościami związanymi z zakupem nowych aut.

rejestracja samochodu

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na sprowadzenie i rejestrację samochodu z zagranicy?

Aby można się było w pełni cieszyć z samochodu kupionego za granicą należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Wśród nich wymienić należy konieczność sprawdzenia stanu technicznego pojazdu przed jego zakupem. W tym celu warto skorzystać z fachowej pomocy. Ponadto warto sprawdzić historię pojazdu, w tym choćby jego wykorzystanie do pracy w celach zarobkowych, jak również możliwość kradzieży czy odnotowane szkody. Poszukiwania i weryfikację pojazdu można prowadzić samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do jednej z wielu działających na rynku firm pośredniczących w zakupie.

Jakie czynności musi poprzedzić sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Rejestracja samochodu z zagranicy musi być poprzedzona określonymi działaniami. W przypadku sprowadzania samochodu na tak zwaną własną rękę do wyboru są dwie możliwości. Auto może wjechać samodzielnie do kraju lub na lawecie. Jest ona niezbędna w sytuacji, w której doszło do wyrejestrowania pojazdu. Aby auto mogło wjechać na kołach musi być wyposażone w tablice wywozowe, krótkoterminowe ubezpieczenie OC oraz posiadać ważne badanie techniczne. Ponadto osoba sprowadzająca pojazd musi dokonać formalności związanych nie tylko z ubezpieczeniem auta, jego rejestracją, ale również opłaceniem należnego podatku.

auto z zagranicy

Jakie dokumenty należy skompletować w celu rejestracji auta z zagranicy?

Aby możliwa była bezproblemowa rejestracja samochodu z zagranicy. Należy skompletować określone dokumenty, w tym między innymi umowę kupna-sprzedaży czy odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Umowa musi być przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego. Pozostałe dokumenty muszą być przetłumaczone w sytuacji, w której auto sprowadzane jest spoza terenu Unii Europejskiej. Podatek akcyzowy dotyczący zakupu auta zza granicy należy odprowadzić w ciągu 30 dni. Wynosi on od kilku do kilkunastu procent wartości pojazdu, a jego wysokość zależy od pojemności silnika auta.

W celu rejestracji pojazdu konieczne będzie posiadanie kompletu przetłumaczonych dokumentów, zaświadczenie dotyczące aktualnego badania technicznego, dowód opłacenia akcyzy. Ewentualne potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w kraju, z którego pochodzi oraz zagraniczne tablice rejestracyjne. Po złożeniu dokumentów otrzymuje się decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, tymczasowe tablice rejestracyjne, czasowe pozwolenie oraz nalepkę kontrolną. Koszt rejestracji auta w urzędzie wynosi kilkaset złotych i zwiększa się znacznie w przypadku wyboru indywidualnych tablic rejestracyjnych, których koszt sięga tysiąca złotych. W dalszej kolejności tablice i dokumenty zastępowane są przez przedmioty docelowe.

Udostępnij