Nowy rok to idealny czas na różnego rodzaju postanowienia. Nie tylko te związane z życiem rodzinnym czy też zawodowym, lecz również te dotyczące diety i ćwiczeń. Szukając jednak nowych dyscyplin sportowych, akcesoriów do ćwiczeń czy też diet nie można zapominać o zdecydowanie najważniejszej sprawie w tym zakresie, czyli o rozciąganiu po aktywności fizycznej. Dlaczego rozciąganie po treningu jest tak ważne, a także jak konkretnie powinno wyglądać?
Dlaczego stretching po treningu jest tak ważny?
Podstawową sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, gdy planuje się ćwiczenia rozciągające po treningu, to zdobycie wiedzy, z jakiego powodu tego typu ćwiczenia są w ogóle tak ważne. Na co konkretnie wpływa rozciąganie i jak oddziałuje na ciało?
Stretching, czyli po prostu rozciąganie, to niezwykle ważna czynność w przypadku uprawiania każdego rodzaju sportu. Nie ma znaczenia, czy uprawia się kulturystykę, jazdę na rowerze czy też bieganie. Jest to zestaw bardzo prostych ćwiczeń, które służą przede wszystkim do tego, aby stopniowo wyciszyć i uspokoić organizm po wysiłku. Szczególnie mocno dotyczy to oczywiście mięśni, które podczas przeprowadzania treningu poddawane są dużym obciążeniom. Pozwala to nie tylko spokojniej zakończyć trening, lecz również wprowadzić mięśnie w proces regeneracji, dzięki czemu znacznie szybciej dojdą one do siebie i będą gotowe na kolejne obciążenia podczas ćwiczeń.
Co również bardzo ważne, rozciąganie powinno być stosowane nie tylko po treningu, lecz również przed nim. Szczególnie mocno polecane jest to w przypadku ćwiczeń siłowych, podczas których mięśnie pracują pod ogromnym obciążeniem. Rozciąganie pozwoli nieco je rozgrzać i przygotować na duży wysiłek.
Jak przeprowadzać rozciąganie?
Skoro już wiadomo, jak ważne jest odpowiednie rozciąganie przed i przede wszystkim po treningu, trzeba się teraz dowiedzieć, jak ono powinno wyglądać. Jakie są zatem najlepsze ćwiczenia rozciągające po treningu i przed nim?
Jeśli chce się przygotować mięśnie do ćwiczeń siłowych, powinno się zastosować tzw. stretching dynamiczny, czyli taki, który polegać będzie na dynamicznych i szybkich ruchach. Rewelacyjnie w tym wypadku sprawdzają się ćwiczenia na bieżni, orbitreku czy też na rowerze.
Zupełnie inaczej wygląda to jednak w sytuacji, gdy chce się przeprowadzić rozciąganie po treningu. W tym wypadku ma się bowiem do czynienia ze stretchingiem statycznym, czyli takim, który odbywa się podczas utrzymywania statycznej, czyli nieruchomej pozycji. Jakie konkretnie można w ten sposób wykonywać ćwiczenia?
Ćwiczenia po treningu
Stretching statyczny, który wykonywany jest na zakończenie treningu, może przyjmować wiele różnych postaci. Przykładowo doskonałym ćwiczeniem jest złapanie jedną ręką swoją stopę, a następnie przyciągnięcie jej do pośladków. Celem jest wytrzymanie kilkunastu sekund w takiej pozycji.
Innym bardzo interesującym i dającym rewelacyjne rezultaty ćwiczeniem jest to polegające na położeniu się na macie na brzuchu, a następnie złapanie dłońmi za stopy. Chodzi w tym wypadku o to, aby przyciągnąć stopy do pośladków z głową położoną na macie.