polfejs.pl

Blog o biznesie, motoryzacji oraz sporcie.

RekreacjaSport

Jak zacząć bieganie? Praktyczny poradnik

Jak zacząć bieganie? Praktyczny poradnik

Nowy rok to dla wielu osób czas nowych postanowień noworocznych. Najczęściej dotyczą one prób zrzucenia wagi, a także rozpoczęcia biegania. Nic więc dziwnego, że to właśnie w tym czasie bardzo często pada pytanie, jak zacząć bieganie i jak często powinno się to robić, a także jakie właściwie są korzyści płynące z uprawiania takiego sportu. Warto się nieco na ten temat dowiedzieć.

Dlaczego warto zacząć biegać?

Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, jak zacząć biegać i czy w ogóle podjąć się takiego zadania, najpierw powinien zaczerpnąć nieco wiedzy z zakresu zalet, które daje bieganie. Czy bieganie odchudza? Czy powoduje bardziej smukłą sylwetkę?
Bieganie uważane jest za zdecydowanie najprostszy i najtańszy sport, który można uprawiać. Nie jest do niego potrzebne specjalistyczne oprzyrządowanie, ani też odpowiednie miejsce — biegać można dosłownie wszędzie i jeśli tylko jest się odpowiednio przygotowanym w każdych warunkach pogodowych.
Co się jednak dzięki bieganiu zyskuje? Przede wszystkim bieganie aktywuje ogromną liczbę różnego rodzaju mięśni. Pracują nie tylko nogi, lecz również plecy, brzuch czy też ramiona. Sprawia to, że bieganie w największym stopniu przyczynia się do poprawy wagi ciała i pozwala szybko schudnąć. Dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie, relaksuje, a także pozwala zwalczyć np. problemy z depresją i bezsennością.

Odpowiednie przygotowanie do biegania

Zanim jednak wyruszymy biegać, warto się do tego zadania nieco przygotować. Jak już wcześniej zostało wspomniane, bieganie nie wymaga dużych nakładów finansowych, lecz nie oznacza to wcale tego, że nie wymaga żadnych. Przede wszystkim warto bowiem zadbać o to, jak się jest ubranym do biegania. Kluczowe w tym wypadku są buty, które muszą być odpowiednio zaprojektowane do biegu, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie poważnych kontuzji. Co więcej, zaleca się posiadanie dobrej jakości koszulki, która będzie w stanie odprowadzać pot, a jednocześnie będzie zabezpieczała skórę przed podrażnieniami.

Jak zacząć treningi biegania?

Jeśli już jest się przekonanym do tego, że warto zacząć biegać, a także ma się odpowiednio skompletowany strój, można przejść do następnego kroku, czyli do rozpoczęcia treningów. Podstawową sprawą w tym wypadku jest oczywiście to, aby nie próbować od razu biegać za szybko i za daleko, ponieważ doprowadzi to do poważnego ryzyka kontuzji. Pierwsze treningi powinny być bardzo zachowawcze i nie na sto procent możliwości, tak aby przyzwyczaić organizm do wysiłku i dużego obciążenia.
Wiele osób ma poważne problemy z określeniem tego, jak często biegać, jak długo i jak daleko. Pomaga w tym zasada 3x30x130, która stworzona została przez specjalistów. Mówi ona, że na początku powinno się biegać 3 razy w tygodniu, przez 30 minut, z tętnem nieprzekraczającym 130 uderzeń na minutę. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio przygotować mięśnie i cały organizm do potężnego obciążenia, jakiemu będzie poddawany w kolejnych miesiącach, gdy zwiększać się będzie częstotliwość biegania, a także jego długość. Nie stosując się do tej zasady, można bardzo szybko nabawić się kontuzji lub też przeforsować mięśnie.

Udostępnij