Awarie mogą dotyczyć zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Zazwyczaj przydarzają się one w jak najmniej oczekiwanych sytuacjach. Niektóre z nich są błahe i mogą być usunięte na miejscu, inne wymagają pracy specjalisty i transportu auta do warsztatu. W tym przypadku można skorzystać z lawety, która zwykle pociąga za sobą dość duże koszty lub też możliwe jest zholowanie pojazdu.
Czy można holować samochód i jakie wyposażenie jest do tego potrzebne?
Tak. Zgodnie z polskimi przepisami dotyczącymi ruchu drogowego holowanie auta jest dozwolone. Musi się ono jednak odbywać w określonych warunkach i z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu. W tym celu konieczna jest zatem lina o typowej długości od czterech do sześciu metrów dla aut, których ciężar nie przekracza 3,5 tony. Tego typu liny dostępne są w sprzedaży na stacjach benzynowych. Poza liną konieczny jest trójkąt ostrzegawczy, który stanowi podstawowe i obowiązkowe wyposażenie pojazdu.
W jaki sposób należy przygotować auto do holowania?
Przed przystąpieniem do holowania trójkąt ostrzegawczy należy umieścić po lewej stronie pojazdu. Zalecane jest również włączenie świateł pozycyjnych. Zabronione jest z kolei korzystanie z oświetlenia awaryjnego. Linę holowniczą należy przyczepić w sposób trwały za pomocą odpowiednich zaczepów oraz haków holowniczych.
Jak holować auto?
Podczas holowania auta należy zachować ostrożność i pamiętać o stałym napięciu liny holowniczej, które jest istotne zwłaszcza w przypadku manewru ruszania. Ponadto samochód holujący i holowany powinny poruszać się prawym pasem, a zamiar jego zmiany muszą sygnalizować równocześnie. Pojazd holowany poprzez mocniejsze hamowanie musi dbać o prawidłowe naprężenie liny. Ponadto zalecana jest efektywna łączność pomiędzy kierowcami obu pojazdów oraz unikanie dróg o dużym natężeniu ruchu. Szczególną ostrożność należy również zachować w okolicach przejść dla pieszych.
Jak nie należy holować auta?
Pod żadnym pozorem nie należy holować pojazdu z automatyczną skrzynią biegów. Nie należy również przekraczać prędkości 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h poza nim. Nie wolno holować pojazdu bez posiadania uprawień do jego kierowania lub za pomocą liny, która mogłaby ulec zerwaniu lub wyczepieniu. W przypadku pojazdu holowanego za pomocą połączenia sztywnego sprawny musi być co najmniej jeden rodzaj hamulców, a w przypadku połączenia giętkiego – dwa. Podczas holowania pojazdów należy zachować odpowiednią odległość, która nie może przekraczać trzech metrów przy połączeniu sztywnym oraz sześciu w przypadku połączenia giętkiego. Ponadto zabronione jest holowanie pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym. Pojazd, którego układ hamulcowy uzależniony jest od pracy silnika nie może być holowany w przypadku jego wyłączenia. Zabronione jest równoczesne holowanie więcej niż jednego pojazdu. Wyjątek stanowią pojazdy wieloczłonowe. Holowanie jest również zakazane na autostradzie, poza pewnymi wyjątkami. Należą do nich specjalnie do tego przeznaczone pojazdy. Poza tym zabronione jest holowanie pojazdu samochodem z naczepą.