Usługa faktoringu na dobre zadomowiła się na polskim rynku usług finansowych. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z faktoringu – mówimy tu nie tylko o firmach, które przechodzą przejściowe trudności finansowe, ale także o przedsiębiorcach, którzy traktują faktoring jako świetne rozwiązanie na utrzymanie wysokiej płynności finansowej swoich firm.
Faktoring pozwala błyskawicznie uzyskać dostęp do środków pochodzących z faktur, które przedsiębiorcy wystawiają swoim kontrahentom. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w których firma wystawia dokument sprzedaży z odroczonym terminem płatności – dzięki faktoringowi nie musi czekać, aż pieniądze od klienta spłyną na konto firmowe.
Finansowanie faktur a faktoring online
Proces faktoringowy jest bardzo prosty, jednak zanim go wyjaśnimy, warto powiedzieć parę słów na temat finansowania faktur.
Finansowanie faktur to usługa pozwalająca uzyskać zapłatę za pojedynczą fakturę – można z niej korzystać od czasu do czasu, gdy wystąpi taka potrzeba. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy dokonują transakcji z kontrahentem i jeszcze nie wiedzą, czy przerodzi się to w stałą współpracę. Każda faktura wymaga złożenia osobnego wniosku.
Faktoring online to stałe finansowanie, w ramach którego przedsiębiorca otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Jest to kwota, którą firma może wydawać na finansowanie dowolnej liczby faktur. Każda sfinansowana faktura obniża dostępną kwotę limitu – ten jednak odnawia się z każdą wpłatą dokonaną przez kontrahenta na konto faktora. Faktoring online to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy prowadzą regularne interesy ze stałymi kontrahentami. Poznaj ofertę faktoringu online i zdecyduj, czy to optymalny wybór dla Twojej firmy!
Jak działa faktoring? Krok po kroku
Krok 1
Przedsiębiorca wypełnia formularz online na stronie faktora, w zakładce “faktoring online”. Podczas składania wniosku uzupełnia listę odbiorców i wybiera kwotę limitu, która będzie potrzebna do realizacji celów firmy.
Krok 2
Następuje weryfikacja kontrahentów oraz przedsiębiorcy. Jeżeli jej wynik będzie pomyślny, faktor przesyła propozycję umowy.
Krok 3
Strony podpisują umowę faktoringową – można to zrobić z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. Od tej pory przedsiębiorca otrzymuje dostęp do Strefy klienta – panelu, w którym zarządza listą odbiorców, zgłasza faktury do finansowania itp.
To już wszystko – cały proces faktoringu można opisać w raptem kilku krokach. Od momentu podpisania umowy faktoring działa stale i pozwala przedsiębiorcy na finansowanie faktur w każdym dogodnym dla niego momencie – nawet w weekendy i w godzinach nocnych.
Nie tylko prostota procesu i szybki dostęp do gotówki są czynnikami wyróżniającymi faktoring. Warto również pamiętać o tym, że do faktoringu dostęp ma zdecydowana większość przedsiębiorców. W odróżnieniu od ofert kredytów bankowych, z faktoringu korzystać mogą zarówno doświadczone, jak i nowe firmy, a brak historii kredytowej nie stanowi przeszkody. Firmy faktoringowe nie faworyzują też określonych branż – faktoring online możesz wykorzystywać niezależnie od tego, w jakiej gałęzi gospodarki działa Twoje przedsiębiorstwo.