polfejs.pl

Blog o biznesie, motoryzacji oraz sporcie.

Biznes

Jak odbywa się import z Chin do Polski?

Jak odbywa się import z Chin do Polski?

Kosmetyki, ubrania, zabawki i wszelkie produkty dostępne na polskim rynku bardzo często pochodzą z Chin. Informują o tym znajdujące się na nich dopiski „Made in China”. Ponieważ większość towarów dostępnych w sprzedaży ma azjatyckie korzenie, zdawać by się mogło, że importowanie zza granicy jest dziecinnie proste. Tymczasem nic bardziej mylnego. Zanim ktoś sprowadzi produkty z dalekich Chin i zacznie nimi handlować w Polsce, musi spełnić cały szereg wymagań.

Procedury te są bardziej skomplikowane niż niektórzy sądzą. Dlatego też, jeśli przyszły sprzedawca chce postawić na import z Chin do Polski, powinien wiedzieć, z czym to się wiąże.

Co trzeba zrobić, aby móc sprowadzać z Azji produkty na sprzedaż?

Po pierwsze, osoba, która chce zamawiać towary z Chin na handel musi obligatoryjnie mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą w jakiejkolwiek formie. Może to być jednoosobowa działalność bądź spółka z o.o. Ma znaczenie nie tyle forma działalności, co fakt jej rejestracji. Kiedy firma już istnieje i przedsiębiorca otrzymał numer NIP, musi jeszcze wystąpić o przyznanie numeru EORI, który jest niezbędny, by wprowadzać do obrotu towary z Azji. Numer ten można uzyskać online a jego nadanie jest zupełnie darmowe.

Ponadto importer musi zarejestrować się w BDO, gdyż taki przepis obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. BDO to baza danych dotycząca opakowań produktów oraz gospodarki odpadami. Do BDO również można przystąpić przez Internet. Członkostwo wiąże się z opłacaniem składek rocznych. Po dokonaniu tych podstawowych formalności należy znaleźć sobie dostawcę produktów lub półproduktów. Trzeba pamiętać, że nie wystarczy zamawiać przez AliExpress i tym podobne witryny, gdyż towary stamtąd pochodzące nie spełniają wymogów przewidzianych dla produktów przeznaczonych na sprzedaż w Polsce.

Jak znaleźć dostawcę i go zweryfikować?

Ponieważ na rynku nie brakuje wszelkiej maści oszustów a kontakt z dostawcami z uwagi na znaczne odległości odbywa się wyłącznie w sposób niebezpośredni, trzeba wykazać się szczególną ostrożnością, oraz sprawdzać, z kim ma się do czynienia. Jeśli chodzi o import z Chin do Polski największy wybór dostawców znaleźć można na platformach z propozycjami międzynarodowego biznesu jak np.: Alibaba, Global Sources, DHgate, etc. Nawet osoby, które na podróż do Chin nie mogą sobie pozwolić, mogą brać udział w targach handlowych, ponieważ coraz częściej odbywają się one w świecie wirtualnym.

Zweryfikować danego dostawcę można np. poszukując opinii na jego temat w Internecie. Jeśli ktoś cieszy się złą sławą, jest to jasny sygnał, aby odpuścić sobie współpracę, gdyż raczej nie przyniesie ona niczego dobrego. Wiele osób, zamiast podejmować negocjacje bezpośrednio z dostawcą, natyka się na bardziej bądź mniej uczciwych pośredników. Z pewnością trzeba sprawdzić, czy dana firma posiada wszelkie certyfikaty i uprawnienia, oraz czy legitymuje się licencją eksportową. Dobrą praktyką jest zamawianie najpierw próbek, zanim ktoś zdecyduje się na większą partię produktów.

Dokumenty potrzebne przy odprawie celnej

Import z Chin do Polski wiąże się z posiadaniem szeregu dokumentów, które muszą być okazane przy przekraczaniu granicy kraju przez przesyłki azjatyckie. Wymagana dokumentacja jest zróżnicowana ze względu na środek transportu, który zostanie wybrany. Najczęściej sprowadza się towary drogą morską oraz lotniczą. Import z Chin do Polski wymaga listów przewozowych oraz faktur potwierdzających dokonane transakcje. Oprócz tego wymaga się także świadectw pochodzenia lub certyfikatów przewidzianych dla towarów specjalnych, oraz towarów o określonym charakterze. Np. przewóz przez granicę roślin i zwierząt wymaga Świadectwa CITES. Przy imporcie opłaca się cło oraz podatek vat.

Udostępnij