Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czym się różni NAJEM od leasingu samochodu?

Finanse Data publikacji - 2 lutego 2023 Autor - Redakcja polfejs.pl
NAJEM samochodów


Leasing jako niezawodne narzędzie finansowania jest obecnie często stosowaną metodą w średnich przedsiębiorstwach i dobrą alternatywą dla zakupu samochodu. Leasingobiorcy doceniają wiele korzyści płynących z umowy leasingu w zakresie płynności, planowania i bilansu. Na czym polega leasing samochodu? Czym różni się leasing od NAJMU?

Czym jest leasing?

W rzeczywistości leasing jest tak zwaną nietypową umową najmu między leasingobiorcą a leasingodawcą, czyli wynajmującym. Oznacza to, że ze względu na obowiązującą w Polsce swobodę zawierania umów, treść umowy leasingu może zostać nadana również w drodze odstępstwa od uregulowanych ustawowo przepisów prawa najmu. Na przykład w przypadku wynajmu samochodu zazwyczaj nie jest tak, że najemca decyduje o marce, wyposażeniu lub kolorze samochodu, ale w przypadku leasingu tak.

Czym różni się leasing od najmu?

NAJEM i leasing są uregulowane w Kodeksie cywilnym i obie konstrukcje są bardzo podobne. Faktycznie, koncept długoterminowego NAJMU staje się bardziej hasłem reklamowym niż prawdziwą koncepcją prawną. W praktyce, zarówno najem, jak i leasing sprowadzają się do jednej strony oddającej pojazd do korzystania drugiej stronie, która za to płaci.

Różnice między leasingiem a najmem są niewielkie. W przypadku leasingu, leasingobiorca po okresie finansowania może nabyć pojazd, w przypadku NAJMU samochód jest zwracany, bez możliwości jego nabycia – można za to w ramach kolejnej umowy NAJMU wybrać nowe auto.

NAJEM samochodów dla przedsiębiorstw – zalety

Długoterminowy NAJEM samochodów dla przedsiębiorstw ma wiele korzyści, w tym stałe, przewidywalne koszty, które są wyrażone w miesięcznej racie i pozostają niezmienne przez cały czas trwania umowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, firma nie musi inwestować kapitału w zakup samochodów, a jednocześnie ma możliwość elastycznego zarządzania flotą i uzupełniania jej w przypadku potrzeby.

Inne korzyści finansowe, to:

  • łatwe planowanie kosztów – stała miesięczna opłata za najem umożliwia uniknięcie nieprzewidzianych wydatków i pomaga w kontrolowaniu budżetu,
  • redukcja kosztów floty i utrzymanie ich na stałym poziomie dzięki kontroli kosztów i jakości obsługi,
  • większa zdolność kredytowa – flota nie obciąża bilansu firmy, co może wpłynąć pozytywnie na jej zdolność kredytową,
  • wyższy zwrot z inwestycji – firma może skoncentrować się na inwestycjach w swoją główną działalność, zamiast inwestować w zakup samochodów,
  • lepsze odpisy podatkowe – rata wynajmu może być podzielona na część finansową i część za obsługę, co pozwala na wyższe odpisy podatku VAT.

Umowa NAJMU długoterminowego ma charakter pozabilansowy, co oznacza, że korzystający nie musi wykazywać przedmiotu najmu jako aktywów ani zobowiązań z tytułu umowy jako pasywów w swoim bilansie. Taka neutralność bilansowa poprawia sytuację finansową przedsiębiorstwa i zwiększa jego zdolność kredytową dzięki wzrostowi wskaźnika zwrotu z aktywów. Więcej znajdziesz na: https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu/finansowanie-samochodu-nowego/najem-dla-przedsiebiorcow.html 

Jakie są zalety leasingu?

Zalety wynikające z leasingu auta dla firmy lub użytku mieszkalnego obejmują optymalizację podatkową, choć teraz nie jest już to tak korzystne jak wcześniej z powodu wprowadzenia rozwiązań zawartych w doktrynie Polskiego Ładu. Dodatkowo, procedury leasingowe są wygodne, a leasingodawcy zajmują się kwestiami serwisowymi, sezonową wymianą opon oraz przechowywaniem ogumienia.

Istnieje kilka argumentów, które przemawiają za leasingiem auta, takich jak mniejsze wymagania finansowe w porównaniu z kredytem inwestycyjnym, uproszczone procedury, minimum formalności, krótki czas oczekiwania na decyzję, możliwość pozyskania do floty droższych, lepiej wyposażonych i bezpieczniejszych aut ze względu na elastyczne podejście do okresu i wysokości rat leasingowych oraz niższy koszt pozyskania auta przez korzystającego. Przy wyborze leasingu istotne są również kwestie podatkowe, ponieważ firma finansująca auto w formie leasingu operacyjnego może zaliczyć część odsetkową i kapitałową rat leasingowych, opłatę wstępną oraz wykup auta po okresie umowy do kosztów uzyskania przychodu. Leasing finansowy umożliwia pełną amortyzację leasingowanego auta, jednak jest mniej popularny. Korzyścią z leasingu jest również większa elastyczność w trakcie sporządzania umowy oraz możliwość uzyskania atrakcyjnych produktów dodatkowych na peryferyjnych stawkach wynegocjowanych przez firmę leasingową. Wreszcie, jedną z najważniejszych zalet firm leasingowych jest łatwiejszy dostęp do samochodów niż w salonach, ponieważ firmy finansujące zakup auta są jednymi z najlepszych klientów salonów samochodowych.

Dla przykładu leasing Volkswagena to świetny sposób, aby znaleźć się za kierownicą swojego ulubionego samochodu marki Volkswagen. VW FS oferuje elastyczne i przystępne opcje leasingu na wszystkie modele w ich linii. Dzięki konkurencyjnym stawkom, możesz wybierać spośród różnych warunków leasingu i planów płatności. Niezależnie od tego, czy szukasz leasingu, czy długoterminowego zobowiązania, VW FS ma coś do zaoferowania każdemu.

NAJEM czy leasing – na co lepiej się zdecydować?

Wielu przedsiębiorców poszukuje różnych źródeł finansowania i opcji, z których może skorzystać, aby szybko powiększyć flotę pojazdów w firmie. Niestety koszty zakupu nowego auta są bardzo wysokie. Nie każdy ma takie środki. Do wyboru są zatem dwie opcje, można zdecydować się na NAJEM długoterminowy lub leasing. Różnice pomiędzy tymi metodami sfinansowania zakupu samochodu są niewielkie, a więc można zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie w danym momencie najkorzystniejsze. Na pewno jest to dobry sposób, aby utrzymać płynność finansową i nie korzystać z własnych środków, a powiększyć i rozwinąć działalność.

karty paliwowe

Redakcja polfejs.pl

Witamy na Polfejs.pl – blogu, który powstał z pasji do biznesu, motoryzacji i sportu. Nasza redakcja składa się z entuzjastów, którzy śledzą najnowsze trendy i dzielą się swoją wiedzą z naszymi czytelnikami. Naszą misją jest dostarczanie wartościowych treści, które pomagają naszym czytelnikom rozwijać swoje pasje.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?