Egzamin na prawo jazdy to bez wątpienia jeden z tych egzaminów, na którym sporo osób mocno się denerwuje. Często mówi się o tym, że trudno zdać prawo jazdy za pierwszym razem. Oczywiście wcale nie musi być to regułą. Wystarczy tylko wiedzieć, na czym się skupić, aby podczas egzaminów teoretycznych, a następnie praktycznych wypaść jak najlepiej. Poniżej garść podpowiedzi dla osób, które w najbliższym czasie przymierzają się do swojego pierwszego lub kolejnego egzaminu na prawo jazdy.
Jak zdać prawo jazdy?
Egzamin na prawo jazdy składa się tak naprawdę z dwóch części. Najpierw zdaje się egzamin teoretyczny, a zatem egzamin ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Jeżeli nie zda się go, trzeba będzie powtórzy tę część. Warto zatem wcześniej przyłożyć się do nauki i skrupulatnie studiować przepisy ruchu drogowego. Można wspierać się nie tylko materiałami ze szkoły nauki jazdy, ale też poszukać różnych ciekawych treści na przykład w internecie. Kopalnią ciekawych propozycji jest YouTube, ale nie tylko. Dostępne są też różne aplikacje do nauki przepisów ruchu drogowego. Wystarczy regularnie powtarzać przepisy, aby podczas egzaminu nie popełnić błędu. Poza tym zawsze można skonsultować się też z doświadczonym kierowcą, który odpyta z przepisów ruchu drogowego. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że przepisy są co jakiś czas aktualizowane. Najlepiej sprawdzić, jakie aktualizacje pojawią się w styczniu 2022 roku, aby być na bieżąco na egzaminie.
Praktyczny egzamin na prawo jazdy
Po zakończeniu egzaminu teoretycznego trzeba przygotować się na egzamin praktyczny. Polega on na wykonaniu manewrów na placu manewrowym, a następnie na jeździe po mieście z egzaminatorem, który obserwuje kursanta. Jak przygotować się do tej części? Po zakończeniu podstawowej części kursu, można kupić dla siebie dodatkowe lekcje. To dobry sposób dla osób, które nie czują się jeszcze pewnie na placu manewrowym oraz w mieście. Na plac manewrowy można oczywiście pojechać z kimś bliskim, wtedy trening będzie kosztował mniej. Jeżeli jednak nie ma się odpowiedniego samochodu oraz osoby, z którą można spędzić czas na placu manewrowym, najlepiej znów umówić się z trenerem nauki jazdy. Jazda po mieście to już inna sprawa. Osoba, która nie posiada jeszcze prawa jazdy, nie może wsiadać za kierownicę zwykłego samochodu. Może zrobić to tylko wtedy, gdy obok siedzi instruktor nauki jazdy. Trzeba zatem zainwestować dodatkowe pieniądze po to, aby wykupić jeszcze kilka lekcji.
Egzamin bez dodatkowych lekcji
Nie jest to regułą, że trzeba wykupić dodatkowe lekcje u instruktora. Można tak naprawdę zdać się na swoją wiedzę i umiejętności, które wyniosło się z kursu. Dla wielu osób podstawowy kurs nauki jazdy jest wystarczający. Potrafią one dobrze prowadzić samochód, natomiast może pokonać je stres. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby przed egzaminem zrelaksować się i uspokoić. Najlepiej podejść do wszystkiego na spokojnie. Nawet jeżeli nie uda się zdać za pierwszym razem, nic się nie dzieje, a do egzaminu można podejść ponownie.