Podczas wymiany oleju u wielu osób pojawiają się wątpliwości, jaki olej najlepiej wybrać. W końcu na rynku dostępne są dziesiątki, jeśli nie setki olejów różnych marek, różnych rodzajów i typów. Nic więc dziwnego, że wiele osób czuje w tej sytuacji niemałe zakłopotanie. Można wtedy zdać się na opinię mechanika lub wybrać olej polecany przez producenta samochodu, ale można też podjąć nieco bardziej świadomą decyzję. Żeby to jednak zrobić, trzeba wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na ten temat. Swoją edukację najlepiej jest rozpocząć od zrozumienia podstawowego podziału olejów. Chodzi tu o podział na oleje mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne. Poniżej znajdziesz krótkie wyjaśnienie, jak powstaje każdy z tych rodzajów olejów.
Oleje mineralne
Oleje mineralne pojawiły się na rynku jako pierwsze, powstają bowiem w stosunkowo prostym procesie rafinacji ropy naftowej. Dlatego też tego typu oleje posiadają najwyższą zawartość zanieczyszczeń, przez co mogą doprowadzić do uszkodzenia nowoczesnych i wrażliwych silników. Mają one jednak pewne zastosowanie. Dobrze sprawdzają się w starszych jednostkach, ponieważ w mniejszym stopniu narażają uszczelnienia w silniku na uszkodzenie oraz lepiej znoszą bardzo wysokie temperatury.
Oleje syntetyczne
Syntetyczny olej silnikowy jest tworzony w nieco bardziej skomplikowanym procesie, nie powstaje bowiem bezpośrednio z ropy naftowej, jak oleje mineralne, ale jest tworzony w procesie tak zwanej syntezy, w której cząsteczki tworzy się niejako sztucznie. Pozwala to dostosować właściwości oleju do bardzo konkretnych potrzeb. Takie proces produkcyjny powala też zachować znaczenie wyższą czystość, dzięki czemu udaje się uzyskać znacznie mniejsze tarcie. Wszystko to wpływa na fakt, że tego typu oleje dobrze sprawdzają się w nowych i precyzyjnych silnikach.
Oleje półsyntetyczne
Ten ty oleju to swojego rodzaju kompromis pomiędzy jednym a drugim rozwianiem. Oleje półsyntetyczne to różne mieszanki obu typów olejów, dzięki czemu udaje się znaleźć złoty środek pomiędzy zaletami jednego i drugiego typu olejów. Radzimy jednak stosować te oleje tylko w uzasadnionych i potwierdzonych opiniami specjalistów przypadkach.
Materiał zewnętrzny