polfejs.pl

Blog o biznesie, motoryzacji oraz sporcie.

Finanse

Różnice między kartą debetową i kredytową

Różnice między kartą debetową i kredytową

Pod względem wymiarów karta kredytowa i debetowa niczym się od siebie nie różnią. Niemal identyczna jest także ich funkcja. Skąd zatem tak duża popularność karty kredytowej? Czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?

Karta debetowa – co warto o niej wiedzieć

Większość osób, które posiadają konto bankowe, dysponuje kartą płatniczą. Przeważnie jest to karta debetowa. Wydawana jest ona zazwyczaj przy zakładaniu konta. Karta debetowa ma swój okres ważności. Gdy ten dobiega kresu, bank przysyła nam nową.

Aby uzyskać kartę debetową, nie musimy wykazywać przed bankiem żadnych szczególnych predyspozycji. Warto jednak pamiętać, że część banków określa zasady, na jakich posiadanie takiej karty będzie bezpłatne. Jest to zazwyczaj wymóg zalogowania się do konta przynajmniej raz w miesiącu czy przeprowadzenie np. kilku płatności w miesiącu. Często też banki określają łączną miesięczną wysokość transakcji kartą. Dzięki karcie debetowej możemy płacić za zakupy, możemy także wpłacać gotówkę w bankomacie bądź też pobierać z niego środki.

Karta kredytowa – na jakich zasadach

Na pozór ta karta nie różni się niczym od debetowej. Wymiary karty kredytowej, informacje na niej zawarte, kształt, a nawet funkcja są praktycznie identyczne. Karta kredytowa to produkt, który również wydaje bank. Okazuje się, że uzyskać ją jest już nieco trudniej.

Karta kredytowa, podobnie jak karta debetowa, jest kartą płatniczą. Oznacza to, że możemy płacić nią za zakupy w sklepach stacjonarnych czy online. Z karty kredytowej możemy korzystać również w bankomacie. Na czym więc polegają różnice między kartami?

Karta kredytowa a debetowa – podobieństwa i różnice

Kartę debetową może otrzymać praktycznie każdy posiadacz konta bankowego. Aby bank przyznał nam kartę kredytową, musimy posiadać odpowiednią zdolność. Karta debetowa służy do płacenia środkami, które faktycznie posiadamy na swoich kontach. Z kolei korzystanie z karty kredytowej opiera się w pewnym sensie na pożyczaniu pieniędzy od banku. Ten produkt przeznaczony jest w gruncie rzeczy dla osób, które potrzebują dodatkowych środków.

Posiadacze karty kredytowej dysponują limitem kredytowym. Bank na podstawie zdolności kredytowej każdego wnioskodawcy przydziela indywidualny limit środków. Ustala także okres, w jakim właściciel karty może dokonać spłaty pieniędzy zaczerpniętych z konta kredytowego. Jeśli zmieści się w tym terminie, wówczas nie ponosi dodatkowych kosztów. Przed podjęciem decyzji o korzystaniu z tego produktu należy zapoznać się ze wszystkimi warunkami danej oferty ze szczególnym uwzględnieniem informacji o dodatkowych opłatach.

Wśród zalet karty kredytowej wymienia się stosunkowo długie okresy bezodsetkowe. Czas trwania może wynosić nawet do dwóch miesięcy. Właściciele kart kredytowych chwalą sobie komfort stałego dostępu do gotówki. Warte uwagi są także programy lojalnościowe dedykowane posiadaczom tego typu kart.

Karta kredytowa – kiedy się na nią zdecydować

Karta kredytowa to produkt dedykowany osobom, które posiadają zdolność kredytową. To nie jedyne kryterium. Posiadanie karty kredytowej może okazać się wygodne i opłacalne pod warunkiem, że skorzystamy z dobrej oferty bankowej, jak również sami mamy kontrolę nad swoimi finansami. Trzeba pamiętać, że po upływie okresu bezodsetkowego, bank będzie naliczał dodatkowe opłaty za nieuregulowane zobowiązania na karcie.

Posiadanie karty kredytowej może wiązać się z opłatami i prowizjami. Zanim się na nią zdecydujemy, dobrze zapoznać się z całą listą obowiązujących opłat. Należy przyjrzeć się warunkom bezpłatnego korzystania z karty kredytowej – jak długi jest okres bezodsetkowy, ile transakcji należy wykonać w danym miesiącu i jaka powinna być ich minimalna wysokość. Warto też zadać sobie pytanie, czy karta kredytowa rzeczywiście jest nam potrzebna. Być może okaże się, że karta debetowa w zupełności spełnia nasze oczekiwania.

 Materiał zewnętrzny

 

Udostępnij