4 minut(y) czytania (786 słów)

Kanadyjski parlament uchwalił ustawę, która legalizuje korzystanie z marihuany na terenie całego kraju.

Kanadyjski parlament uchwalił ustawę, która legalizuje korzystanie z marihuany na terenie całego kraju.
Ustawa o konopiach indyjskich przeszła ostatnią przeszkodę we wtorek w 52-29 głosach w Senacie. Rachunek kontroluje i reguluje sposób, w jaki lek może być uprawiany, dystrybuowany i sprzedawany.Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupić i spożywać konopie indyjskie już we wrześniu.Kraj jest drugim na świecie, który zalegalizował wykorzystanie rekreacyjne narkotyków.

Legalizacja konopi: Co musisz wiedzieć

Urugwaj stał się pierwszym krajem, który zalegalizował sprzedaż marihuany do użytku rekreacyjnego w grudniu 2013 r., Podczas gdy wiele stanów USA również głosowało za jej dopuszczeniem.

Posiadanie marihuany stało się w 1923 r. Przestępstwem w Kanadzie, ale użycie medyczne jest legalne od 2001 roku.

Pot popiera obawy dotyczące legalizacji
Marki marihuany dążą do wysokiej jakości sprzedaży detalicznej w Kanadzie
Ustawa najprawdopodobniej otrzyma w tym tygodniu Królewską zgodę, a rząd wybierze oficjalną datę wejścia w życie ustawy.

Premier Justin Trudeau napisał na Twitterze tweeta, że ​​do tej pory "dzieciom zbyt łatwo było zdobyć marihuanę - a przestępcy czerpali zyski".

 Ale niektóre grupy sprzeciwiły się nowemu prawu, z opozycyjnymi politykami konserwatystów i grupami tubylczymi pośród tych, którzy wyrażali obawy.

Oczekuje się, że rząd przekaże prowincje i terytoria, a także gminy, w ciągu ośmiu do dwunastu tygodni, aby stworzyć nowy rynek marihuany.

Te ramy czasowe pozwolą również przemysłowi i policji na przygotowanie się do nowych ram prawnych.

W 2015 r. Szacowano, że Kanadyjczycy wydali na konopie około 6 miliardów dolarów (4,5 miliarda dolarów, 3,4 miliarda funtów) - prawie tak samo jak na wino.

Jak działa legalna marihuana w Kanadzie?
Jest prawdopodobne, że do połowy września Kanadyjczycy będą mogli kupić konopie indyjskie i olej z konopi uprawianych przez licencjonowanych producentów w różnych punktach sprzedaży detalicznej.

Kanadyjczycy z całego kraju będą mogli zamówić lek w Internecie od producentów z licencją federalną i dorastać do czterech zakładów w domu.

 Dorośli będą mogli posiadać do 30 gramów (jedna uncja) suszonej konopi publicznie.


Żywnościowe lub zawierające konopie pokarmy, nie będą od razu dostępne do sprzedaży, ale w ciągu roku od wejścia w życie ustawy. Opóźnienie ma dać rządowi czas na określenie regulacji właściwych dla tych produktów.

Minimalny prawny wiek do kupna i konsumpcji marihuany został ustalony federalnie na 18, ale niektóre prowincje zdecydowały się ustawić je na 19.

Kanada, prowincje osiągają porozumienie podatkowe
Konopie indyjskie i Kanada: dlaczego zmieniła się polityka antynarkotykowa?
Prowincje są odpowiedzialne za to, jak są sprzedawane i mają władzę ustanawiania różnych innych ograniczeń w zakresie ich używania w ramach ich jurysdykcji - na przykład w miejscach, w których można je palić.

Ale rząd federalny ustalił wytyczne dla zwykłego opakowania z niewielkim brandingiem i ostrzeżeniami zdrowotnymi. Będzie również nakładać ograniczenia na promocje skierowane do młodych ludzi, promocję poprzez sponsoring lub przedstawianie celebrytów, postaci lub zwierząt w reklamach.Co pozostanie nielegalne?

Posiadanie ponad 30 gramów marihuany, posiadanie więcej niż czterech roślin na gospodarstwo domowe i kupowanie od nielicencjonowanego sprzedawcy będzie nielegalne.

Kary będą surowe. Ktoś przyłapany na sprzedaży narkotyku osobie niepełnoletniej może zostać uwięziony na okres do 14 lat.

Niektórzy krytycy twierdzą, że kary są zbyt surowe i nieproporcjonalne do podobnych przepisów, jak te sprzedające alkohol nieletnim.

Jakie są zasady na całym świecie?

Konopie indyjskie są zakazane w większości krajów, ale wiele miejsc zdekryminalizowało ich stosowanie w ostatnich latach. Rząd brytyjski powiedział niedawno, że dokona przeglądu stosowania marihuany.

Jest legalny do celów leczniczych w 14 krajach europejskich, Izraelu, Argentynie, Puerto Rico, Panamie, Meksyku, Turcji, Zambii i Zimbabwe.

W Stanach Zjednoczonych dopuszcza się stosowanie leków w 29 stanach oraz w Dystrykcie Kolumbii, w dziewięciu stanach, które zalegalizowały używanie marihuany zarówno medycznej, jak i osobistej.

Hiszpania, Holandia, Portugalia, Słowenia, Jamajka, Chile, Peru, Kolumbia, Ekwador, Luksemburg i niektóre części Indii należą do tych, które zdekryminalizowały lek do użytku osobistego.

 Podnoszona jest szczególna uwaga, że ​​ustawowy minimalny wiek ustalono na 18 zamiast 25 lat, zgodnie z zaleceniami własnej grupy zadaniowej rządu. Przeciwnicy kwestionują również potencjalny wpływ legalizacji na zdrowie publiczne.

Tymczasem miejscowe grupy i politycy wyrazili obawy, że ich społeczności nie zostały odpowiednio skonsultowane w okresie poprzedzającym głosowanie.

Minister spraw zagranicznych Jane Philpott i minister zdrowia Ginette Petitpas Taylor musieli napisać list do przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji ds. Ludności Aborygenów na początku czerwca, obiecując Parlamentowi pełne sprawozdanie dotyczące ich problemów, ograniczając w sposób wąski opóźnienie w przejściu prawa .

Dlaczego Kanada robi to teraz?
Ustawodawstwo to spełnia obietnicę wyborczą z 2015 r. Trudeau, przywódcy Partii Liberalnej.

Premier argumentował, że prawie stulecie prawa Kanady kryminalizujące używanie narkotyku były nieskuteczne, biorąc pod uwagę, że Kanadyjczycy wciąż należą do najcięższych użytkowników na świecie.

Sondaże wielokrotnie wskazywały, że zdecydowana większość Kanadyjczyków popiera ten ruch.

Decyzja o zalegalizowaniu rekreacyjnego wykorzystania marihuany w Kanadzie pojawia się, gdy światowe trendy odchodzą od zakazu stosowania szeroko rozpowszechnionego narkotyku.

Polski Portal Społecznościowy POLFEJS.PL
Popularne Twitter'y od osób co nie boją się pisać ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
niedziela, 18 listopad 2018